STATE RESULTS 2008 CONTEST
HELD AT HARRISONBURG-ROCKINGHAM COUNTY FAIRGROUNDS
SEPTEMBER 28, 2008

THE RESULTS BELOW WERE SUPPLIED BY THE ROCKINGHAM-HARRISONBURG CHAPTER OF THE IZAAK WALTON LEAGUE OF AMERICA AND ARE OFFICIAL.  ANY INQUIRIES SHOULD BE DIRECTED TO: JON D. RITENOUR, 2041 SPADERS CHURCH RD., HARRISONBURG, VA  22801.    PHONE - 540-434-8028

 ALL DEER SCORING 140 PTS, BLACK BEAR SCORING 20 PTS & TURKEY SCORING 50 PTS WERE ISSUED BIG GAME CITATIONS. 

HIGHEST SCORING DEER HARVEST IN STATE CONTEST

ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
JAMES E. TAYLOR 18 CULPEPER 245  4/16 1 E

RESULTS - ALL

State Results
RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REG
1 JAMES E. TAYLOR 18 CULPEPER 245  4/16 1 E
2 SCOTT W. ZYGLOCKE 20 SURRY 236  0/16 1 E
3 WILLIAM A. GARST 13 ROANOKE 223  8/16 1 W
4 STEVE L. DALTON 20 PITTSYLVANIA 216 11/16 1 E
5 BRANDON M. LILLARD 16 MADISON 211  9/16 1 E
6 ZAC TAYLOR 17 WYTHE 199  3/16 1 W
7 WILLIAM D. MAYS 12 AMHERST 195 15/16 1 W
8 BOBBY L. CRIDER 12 SHENANDOAH 185 15/16 1 W
9 ELMO W. SPENCER 12 WYTHE 185 14/16 1 W
             
1 RONALD R. RATCLIFFE 10 MONTGOMERY 201 15/16 2 W
2 KELLY E. THOMPSON 10 CHESTERFIELD 200  8/16 2 E
3 DAVID L. HEISKELL 11 MONTGOMERY 199  1/16 2 W
4 CHARLES V. RIDDLE 10 WYTHE 197 10/16 2 W
5 KEITH DOVE 10 HENRY 194 13/16 2 W
6 ALLEN G. DEAN 10 GREEN 192  1/16 2 E
7 MICHAEL A. MARTIN 11 ROCKINGHAM 191 10/16 2 W
8 RANDY E. DRAKE 9 SOUTHAMPTON 189 15/16 2 E
9 AUSTIN M. PIERCE 10 SOUTHAMPTON 188  9/16 2 E
             
1 STEVEN A. LILIENTHAL 8 DINWIDDIE 182  5/16 3 E
2 DAVID W. HAHN 8 SOUTHAMPTON 179 10/16 3 E
3 EARL W. HANNA 8 NELSON 175 14/16 3 W
4 BARRY "SCOTT" BEDSAUL 8 CARROLL 170 13/16 3 W
5 DANIEL L. BRADLEY 8 BEDFORD 167 15/16 3 W
6 WAYNE D. WENGER 8 ROCKINGHAM 167  1/16 3 W
7 MARK G. SHAW 8 FLOYD 166 11/16 3 W
             
1 ANTHONY B. POLLARD 6 NELSON 159  3/16 4 E
2 RICKY R. BAKER 6 BEDFORD 158  9/16 4 W
3 LARRY W. KNICK, JR. 6 BEDFORD 140 10/16 4 W
4 EDWIN W. BRYANT 6 SURRY 136 11/16 4 E
5 NOEL P. WATSON 6 PRINCE GEORGE 135 11/16 4 E
6 DANIEL N. WITT 6 AMHERST 128  1/16 4 W
7 DUSTIN A. GOFF 6 BEDFORD 113  9/16 4 W
8 JOHN P. PINKARD 6 FRANKLIN 105 11/16 4 W
             
1 TIMOTHY W. WARE 14 AMHERST 199  0/16 5 W
2 MICHAEL B. MILES 14 PULASKI 198 12/16 5 W
3 ROY S. COX 13 SUSSEX 186 12/16 5 E
4 KEVIN A. WILSON 12 ROANOKE 178  0/16 5 W
5 DONALD ALAN FOLTZ 12 SHENANDOAH 171  3/16 5 W
6 JORDAN T. MORRISON 12 PATRICK 157  2/16 5 W
             
1 THOMAS D. MARTIN 10 BOTETOURT 182 15/16 6 W
2 STEVEN E. MCCRAY 10 AUGUSTA 177 14/16 6 W
3 JOSHUA W. ROWAN 10 ROANOKE 174 14/16 6 W
4 LACY M. STEVENS 10 AUGUSTA 166 12/16 6 W
5 JASON A. FOSTER 9 PAGE 165 15/16 6 W
6 ARICK HILL 9 SOUTHAMPTON 165 13/16 6 E
             
1 PAUL S. BOWLES 8 PITTSYLVANIA 185  3/16 7 W
2 RAYMOND N. DRAKE 8 SOUTHAMPTON 169  2/16 7 E
3 BRIAN C. TUSING 8 ROCKINGHAM 166 10/16 7 W
4 JOHN KOLODA 8 BEDFORD 163  0/16 7 W
5 JONATHAN L. WILSON 8 BOTETOURT 159 14/16 7 W
6 BRANDON S. PAINTER 8 BEDFORD 154  2/16 7 W
             
1 WILLIAM A. GARST 6 ROANOKE 94 11/16 8 W
             
1 J. DENNIS MYERS 19 ROCKINGHAM 235 13/16 9 W
2 FRANK E. WILSON 17 HALIFAX 218 10/16 9 E
3 MICHAEL G. CONLEY 13 ROCKINGHAM 203  4/16 9 W
4 GERALD O. CAMPBELL 14 BEDFORD 200  5/16 9 W
5 RODNEY K. SMITH 14 BEDFORD 196  9/16 9 W
6 JOHN W. COLE 14 ROCKBRIDGE 194  8/16 9 W
7 CHRISTOPHER T. ECKSTEIN 12 KING WILLIAM 166 15/16 9 E
             
1 JOHN P. PINKARD 10 FRANKLIN 206 10/16 10 W
2 THOMAS M. MURRAY 10 BEDFORD 204  0/16 10 W
3 EDDIE COLVIN 11 BEDFORD 199 13/16 10 W
4 ROBERT W. MARKHAM 11 FRANKLIN 194  7/16 10 W
5 JAMES L. ANDERSON 11 ISLE OF WIGHT 193 14/16 10 E
6 STEVE VIRGIL MILLER 11 ROCKINGHAM 188 13/16 10 W
7 JAMES M. COFER 9 ISLE OF WIGHT 185  5/16 10 E
             
1 STEVEN MICHAEL SHEFFER 8 AUGUSTA 180  8/16 11 W
2 ROBERT L. TAYLOR 8 PITTSYLAVINA 180  0/16 11 W
3 VERN R. WOOD 8 AMHERST 176  6/16 11 W
4 CHAD E. WILCHER 8 ALBERMARLE 172 14/16 11 E
5 DAVID J. SCOTT 8 BEDFORD 170  2/16 11 W
6 DAVID MARK FOWLER 8 SUFFOLK 169 15/16 11 E
7 DANIEL K. WELCH 8 BEDFORD 169 11/16 11 W
8 HOPE K. JOHNSON 8 CAMPBELL 160  5/16 11 E
             
1 ALLEN D. BOOTH 6 FRANKLIN 130 10/16 12 W
2 JORDAN T. MORRISON 6 PATRICK 130  2/16 12 W
3 GARY M. ORNDORFF 6 SHENANDOAH 127 13/16 12 W
4 THOMAS L. FOWLER 6 BOTETOURT 118  2/16 12 W
5 TERRY L. HAMMER 6 NELSON 117 15/16 12 W
6 DENNIS W. NICELY 6 KING WILLIAM 113 13/16 12 E
7 DOUGLAS SHREWSBURY 4 KING & QUEEN  60  0/16 12 E
             
1 GARY A. OWENS   FREDERICK  30  7/16 13 W
2 BRANDON S. WEAVER   NELSON  30  1/16 13 E
3 DAVID  W. KYGER   ROCKINGHAM  30  0/16 13 W
4 STEPHEN J. HINES   FLOYD  29  1/16 13 W
5 JOSEPH GYOKER   SHENANDOAH  28  7/16 13 W
6 JEFFERY H. YOUNG   PATRICK  28  3/16 13 W
             
1 DARRELL C. TOMLIN   SUFFOLK  80  0/16 14 E
2 VANCE C. WILLIS   LOUSIA  79  1/16 14 E
3 LARRY G. CHILDERS   WESTMORELAND  77  1/16 14 E
4 RASSIE R. WRIGHT, JR.   WYTHE  75  6/16 14 W
5 DORSEY V. HUFF   FLOYD  75  2/16 14 W
6 GARY D. CLEVINGER   TAZEWELL 73 12/16 14 W
7 JACOB C. LAM   AUGUSTA 72 13/16 14 W
8 CYRUS S. BURNS   ALLEGHANY 71 10/16 14 W

 

State Youth Deer Results
RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REG
1 AUSTIN M. PIERCE 10 SOUTHAMPTON 188  9/16 2 E
2 CODY W. PLECKER 10 BATH 161  0/16 2 W
3 MAKALA A. CHILDRESS 10 TAZEWELL 158  6/16 2 W
4 JORDAN T. MORRISON 12 PATRICK 157  2/16 5 W
5 CODY J. REBOK 8 NELSON 157  0/16 11 W
6 DEXTER A. EPPARD 10 BATH 156 12/16 2 W

 

State Youth Bear Results
RANK ENTRANT COUNTY SCORE CLASS REG
1 SAMANTHA G. COX FLOYD  27  1/16 13 W
2 D. ALEKS FLORY ROCKINGHAM  24  1/16 13 W
3 TYLER W. JONES PAGE 23 13/16 13 W

 

State Youth Turkey Results
RANK ENTRANT COUNTY SCORE CLASS REG
1 JACOB C. LAM AUGUSTA 72 13/16 14 W
2 JEFFERY A. GRUBB WYTHE 68 14/16 14 W
3 KOLTON BRADLEY HOLLEY FRANKLIN  67  6/16 14 W
4 BERNARD ALLEN PIERSON JR.  KING & QUEEN  67  2/16 14 E
5 HANNAH C. SHAFFER HALIFAX  65  3/16 14 E
6 JAMES T. CHILDERS SOUTHAMPTON  61  2/16 14 E
7 JUSTIN L. MCILWEE FREDERICK  59  1/16 14 W
8 JEFFERY A. GRUBB WYTHE 58 13/16 14 W

Click here for Results in PDF format

Click here to view pictures of winners

VPSA, INC 2008