STATE RESULTS 2007 CONTEST
HELD AT SOUTHAMPTON COUNTY FAIRGROUNDS
SEPTEMBER 23, 2007
 

 ALL DEER SCORING 140 PTS, BLACK BEAR SCORING 20 PTS & TURKEY SCORING 50 PTS WERE ISSUED BIG GAME CITATIONS.  CLICK HERE FOR PICTURES!

HIGHEST SCORING DEER HARVEST IN STATE CONTEST

ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
ANTHONY L. HODGES 22 HENRY 245  4/16 5 W

 

RESULTS - ALL

RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
1 RICHARD DUNLOW 13 SUFFOLK 224 13/16 1 E
2 TONY R. KEMP 17 NOTTOWAY 220 13/16 1 E
3 JAMES N. BOOKER 14 CAMPBELL 217  2/16 1 E
4 ERIC E. LAM 12 ROCKINGHAM 214  7/16 1 W
5 DENNIS L. BAGLEY 16 ISLE OF WIGHT 211  4/16 1 E
6 RONALD M. HOWELL SR. 14 SURRY 208  3/16 1 E
7 RICHARD C. ALLRED 14 FLOYD 192  7/16 1 W
             
1 ERIC E. DIMICK 11 SOUTHAMPTON 221  2/16 2 E
2 HAROLD A. MAXEY 11 CRAIG 219  1/16 2 W
3 ROBERT C. ROLLER 10 HAILFAX 209  5/16 2 E
4 BARRY N. JOHNSON 11 ROCKBRIDGE 201 13/16 2 W
5 RICK F. WATSON 10 GREENSVILLE 199 12/16 2 E
6 CAROL H. MAYS 11 BOTETOURT 197  3/16 2 W
7 NICK S. LAYNE 11 PITTSYLVANIA 195  5/16 2 E
8 JORDAN A. MILLER 11 SURRY 193  4/16 2 E
             
1 CHARLES E. WELCHER 8 ROANOKE 184  2/16 3 W
2 LARRY R. COOK 8 ROCKINGHAM 182  0/16 3 W
3 HENRY C. PATTERSON JR. 8 SUSSEX 181 14/16 3 E
4 KEVIN M. CHAPMAN 8 LANCASTER 180 12/16 3 E
5 BERNARD W. PITTMAN 8 SOUTHAMPTON 178 10/16 3 E
6 EDWIN P. POWELL 8 GREENSVILLE 172  1/16 3 E
7 PRESTON A. BEECHAM 8 SUSSEX 171 11/16 3 E
8 DWAYNE L. ST. CLAIR 8 FRANKLIN 170 12/16 3 W
9 TIMOTHY W. HARMON 8 WARREN 170  5/16 3 W
             
1 BRANDON S. BOLTON 6 GOOCHLAND 148  9/16 4 E
2 THOMAS C. FOSTER 6 ISLE OF WIGHT 131  6/16 4 E
3 PAUL L. HOOPENGARDNER 6 CULPEPPER 130 14/16 4 E
4 KEVIN W. FEAGANS 6 BEDFORD 127  4/16 4 W
5 BOB L. GROVES 6 SURRY 126 10/16 4 E
6 RAYMOND W. WEST 6 ISLE OF WIGHT 115  0/16 4 E
7 DOUGLAS D. MAYNARD 6 BEDFORD 111 13/16 4 W
             
1 ANTHONY L. HODGES 22 HENRY 245  4/16 5 W
2 RICH J. KOSIOREK 21 SUFFOLK 202  3/16 5 E
3 CHARLES E. DURRER 14 ALBERMARLE 201 15/16 5 E
4 MARTY D. PORTER 14 SOUTHAMPTON 188  4/16 5 E
5 JOHN H. HELMICK 13 AUGUSTA 179  9/16 5 W
             
1 MIKE W. STANKOSKI 10 SOUTHAMPTON 204  2/16 6 E
2 JAMES S. WATKINS 10 FAIRFAX 200  6/16 6 E
3 JOSE' MURILLO 11 FAIRFAX 196 11/16 6 E
4 SHAWN E. SWINSON 11 POWHATAN 187  2/16 6 E
5 JAMES E. WRIGHT 10 WYTHE 183  7/16 6 W
6 JOHN R. GUZIK 10 SURRY 181 10/16 6 E
             
1 W. H. BURKS 8 BEDFORD 165 15/16 7 W
2 TERRY J. COPELAND 8 MECKLENBURG 164  6/16 7 E
3 TONY G. OLIVER 8 SPOTSYLVANIA 162 11/16 7 E
4 MIKE C. DAY 8 FAIRFAX 145 12/16 7 E
5 TIMOTHY A. HARRELL 8 SOUTHAMPTON 128  3/16 7 E
             
1 SCOTT A. EDWARDS 6 SOUTHAMPTON 125  8/16 8 E
2 DENNIS W. NICELY 5 KING WILLIAM  81  2/16 8 E
             
1 SY GIBBS 19 FRANKLIN 233  6/16 9 W
2 ADRIAN A. WYNN 15 BOTETOURT 219  2/16 9 W
3 SCOTT BARTO 14 PRINCE GEORGE 216  9/16 9 E
4 NEIL W. RAMSEY 21 FRANKLIN 206 11/16 9 W
5 BILLY F. CAUDLE 15 PRINCE WILLIAM 205 12/16 9 E
6 OTIS T. EANES 16 ISLE OF WIGHT 200 10/16 9 E
7 ALLEN G. DEAN 13 GREEN 190  1/16 9 E
8 DARRELL O. CAMPBELL 14 MADISON 188  5/16 9 E
             
1 PRESTON L. GRAVLEY 11 PULASKI 204  1/16 10 W
2 WELDON M. REID 10 AMHERST 204  0/16 10 W
3 CHRISTOPHER T. HUTTON 11 BEDFORD 203  6/16 10 W
4 JOHN T. MCQUADE 11 BEDFORD 200  6/16 10 W
5 PAUL GRAHAM 10 ISLE OF WIGHT 192  2/16 10 E
6 JARED C. BASS 9 SUFFOLK 187 14/16 10 E
7 JODY A. MAYBERRY 9 CAMPBELL 178  6/16 10 E
8 J.D. STAMPER 9 ESSEX 175 14/16 10 E
9 ROGER KIRBY 10 SURRY 173  2/16 10 E
             
1 PATRICK B. DEACON 8 ROCKBRIDGE 185  0/16 11 W
2 CHRIS W. COLLIER 8 CAMPBELL 177  9/16 11 E
3 JEREMIAH W. VESS 8 BEDFORD 176 12/16 11 W
4 HOWARD F. CASH 8 ESSEX 174 10/16 11 E
5 PAUL A. WASYLN 8 CULPEPPER 171 12/16 11 E
6 JEREMIAH C. POFF 8 FLOYD 166 13/16 11 W
7 THOMAS D. WOOD 8 BUCKINGHAM 157  4/16 11 E
8 WAYNE D. PRICE 8 ALBEMARLE 153 15/16 11 E
             
1 RAY W. BOWLIN JR. 6 CHARLOTTE 161  4/16 12 E
2 JEFF D. SEVELAND 6 KING GEORGE 147  8/16 12 E
3 THOMAS M. BERKHEAD 6 PITTSYLVANIA 140 12/16 12 E
4 GREGORY E. BANKS 6 PAGE 135  8/16 12 W
5 DANIEL K. IGOE 6 SUSSEX 125  6/16 12 E
6 JAMES H. MARSHALL 6 GLOUCESTER 107 15/16 12 E
             
1 CHARLES D. DEUSO   SUFFOLK  29  4/16 13 E
2 FREDERICK L.  BLANKENSHIP   ROANOKE  29  2/16 13 W
3 DAVID LEWIS   CHESAPEAKE  29  1/16 13 E
4 PAUL A. WASYLN   CULPEPPER  28  7/16 13 E
5 ROGER L. ROTHWELL   FLUVANIA  26 14/16 13 E
6 CHRIS B. HARGRAVE   CHESAPEAKE  23  9/16 13 E
             
1 JACOB M. PHIPPS   GRAYSON  77  4/16 14 W
2 DEAN B. MATNEY   TAZEWELL  76 11/16 14 W
3 ROBERT W. PAULEY   BOTETOURT  74 14/16 14 W
4 BEN EDWARDS   SURRY  73  0/16 14 E
5 DAVID A. WILKINSON   KING WILLIAM  72 15/16 14 E
6 MICHAEL C. McCARRON   JAMES CITY  72  3/16 14 E
7 MICHAEL W. SNEAD   NELSON  72  0/16 14 E
8 MICHAEL ARRINGTON   SUFFOLK  71 12/16 14 E

 

State Youth Deer Results
RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
1 JORDAN A. MILLER 11 SURRY 193  4/16 2 E
2 ROSS L HUBBARD JR. 11 SOUTHAMPTON 191  5/16 2 E
3 JARED C. BASS 9 SUFFOLK 187 14/16 10 E
4 ROBERT K. LEWIS 13 AMHERST 183  0/16 9 W
5 JEREMIAH C. POFF 8 FLOYD 166 13/16 11 W
6 COREY R. BRIDGMAN 12 SUSSEX 163  8/16 1 E
7 COLE T. TOMLINSON 8 GLOUCESTER 148  7/16 11 E

 

State Youth Bear Results
RANK ENTRANT   COUNTY SCORE CLASS REGION
1 DAVID LEWIS   CHESAPEAKE

 29  1/16

13 E

 

State Youth Turkey Results
RANK ENTRANT   COUNTY SCORE CLASS REGION
1 JACOB M. PHIPPS   GRAYSON  77  4/16 14 W
2 ANDREW N. OLIVER   YORK  71  8/16 14 E
3 DOUGLAS HOLLAND   BEDFORD  68 14/16 14 W
4 ZACHARY T-J.  KEELING   ISLE OF WIGHT  68 10/16 14 E
5 BRANDON L. HARRIS   ISLE OF WIGHT  67  0/16 14 E
6 AYANNA R. AKERS   ISLE OF WIGHT  64 10/16 14 E
7 LINDSAY N. BAGLEY   SUFFOLK  64  6/16 14 E

 

VPSA, INC 2007