STATE RESULTS 2006 CONTEST
HELD AT ROCKINGHAM COUNTY FAIRGROUNDS
SEPTEMBER 24, 2006
 

 ALL DEER SCORING 140 PTS, BLACK BEAR SCORING 20 PTS & TURKEY SCORING 50 PTS WERE ISSUED BIG GAME CITATIONS. 

HIGHEST SCORING DEER HARVEST IN STATE CONTEST- GEORGE B. JOHNSON AWARD

ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
LES E. HALL 17 FLOYD 243  9/16 9 W

RESULTS - ALL

RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
1 WESLEY T. FOSTER 14 AMHERST 215 15/16 1 W
2 CHARLES R. POWELL 14 SUSSEX 212  4/16 1 E
3 KENRIC J. BURGESS 18 CAMPBELL 202 15/16 1 E
4 KEVIN E. KIELSGARD 14 PAGE 200 12/16 1 W
5 RANDY GIBSON 15 SHENANDOAH 197 15/16 1 W
6 JEFFREY S. CROUSHORN 14 AMHERST 188 15/16 1 W
7 THOMAS A. MAYNOR 14 MONTGOMERY 186  1/16 1 W
             
1 WILLIAM H. PHELPS 11 NELSON 218  9/16 2 W
2 JIM S. HOLLAND 11 FRANKLIN 218  2/16 2 W
3 RODNEY A. MCCROSKEY 10 FRANKLIN 205  2/16 2 W
4 ROBERT B. GAY 11 SOUTHAMPTON 201 11/16 2 E
5 MAX A. GOOD 11 PAGE 200  1/16 2 W
6 JASON D. LEVIN 10 NELSON 190  9/16 2 W
             
1 CHRIS L. FOLEY 8 FRANKLIN 183  3/16 3 W
2 DALLAS LING 8 FLOYD 179  2/16 3 W
3 LOUIS J. BLAHA JR. 8 SUSSEX 178  3/16 3 E
4 GUY G. HIGGINS 8 SURRY 176  6/16 3 E
5 EUSTAO RODRIGUIZ 8 SHENANDOAH 172  6/16 3 W
6 CORY R. LEWIS 8 PITTSYLVANIA 167  6/16 3 E
7 DANIEL R. SEAL 8 ROCKINGHAM 166  0/16 3 W
8 JOHN D. CLEMMER, III 8 ROCKBRIDGE 163  2/16 3 W
             
1 SAMUEL S. OLD 6 CRAIG 147  3/16 4 W
2 BARRETT N. JOHNSON 6 BEDFORD 140 12/16 4 W
3 FREDDIE L. BEATLEY 6 NORTHUMBERLAND 140 11/16 4 E
4 HARRY M. BREWBAKER 6 BOTETOURT 109 10/16 4 W
5 MARK L. FERGUSON 6 BEDFORD 107  9/16 4 W
             
1 BRIAN C. LYTTON 16 PULASKI 234 15/16 5 W
2 STEVEN W. BLOSSER 12 HALIFAX 215  8/16 5 E
3 RANDALL L. CAMPBELL 14 SOUTHAMPTON 211 14/16 5 E
4 KEITH A. MAYHEW 12 BEDFORD 206  3/16 5 W
5 JERRY W. CHRISLEY, SR. 16 MONTGOMERY 204  2/16 5 W
6 LARRY R. TUMBLIN 13 CLARKE 188  1/16 5 W
7 KEITH A. MAYHEW 14 BEDFORD 176  7/16 5 W
             
1 TOMMY R. WATSON 11 BEDFORD 200  8/16 6 W
2 WILLIAM J. DAVENPORT 10 ROANOKE 192  2/16 6 W
3 RANDAL W. ARMENTROUT 10 ROCKINGHAM 188 12/16 6 W
4 DAVID C. KROLL 10 PULASKI 172  5/16 6 W
5 RONALD D. MOSS, JR. 11 SOUTHAMPTON 171  5/16 6 E
6 DARRELL MUSSELMAN 11 MONTGOMERY 170  3/16 6 W
7 GAVIN D. BLOSSER 11 BUCKINGHAM 168  6/16 6 E
             
1 HUNTER PATTERSON 8 SOUTHAMPTON 165  1/16 7 E
2 RANDY D. BROOKSHIER 8 BOTETOURT 159  0/16 7 W
3 DONALD L. ARRINGTON 8 BOTETOURT 152  6/16 7 W
4 ROBERT W. REED 8 PAGE 138  1/16 7 W
5 TRAVIS G. CARR 8 ROCKINGHAM 137  5/16 7 W
6 CLIFTON L. HAGGERTY 8 AUGUSTA 128 12/16 7 W
             
1 JACKIE W. ANDREWS 6 PITTSYLVANIA 133 13/16 8 E
2 ALEC D. TURNER 6 BEDFORD 112 13/16 8 W
             
1 LES E. HALL 17 FLOYD 243  9/16 9 W
2 ROBERT L. PANNELL 13 BOTETOURT 202 10/16 9 W
3 BRADLEY D. SEERY 12 ACCOMACK 193 11/16 9 E
4 MARVIN W. PAINTER 12 AUGUSTA 189 13/16 9 W
5 MIKE REXRODE 15 AUGUSTA 186  6/16 9 W
6 BOBBY J. LEVEL 12 LOUISA 185 10/16 9 E
7 JOSEPH W. ANTINUCCI 12 AMHERST 176  2/16 9 W
             
1 ROBERT W. LAM 10 ROCKBRIDGE 197 11/16 10 W
2 KEVIN M. WEAVER 11 MONTGOMERY 197  6/16 10 W
3 RICKEY D. HUBBARD 10 FRANKLIN 197  5/16 10 W
4 JAMES T. WILLIAMS 11 SUSSEX 187 13/16 10 E
5 MATT H. MOHLER 10 ROCKBRIDGE 187  8/16 10 W
6 KEVIN L. SMITH 11 BOTETOURT 187  0/16 10 W
7 JIM F. HALLEY 9 CULPEPPER 180 10/16 10 E
             
1 BENNIE M. BUCHANAN 8 AUGUSTA 188 10/16 11 W
2 JONATHAN D. HOLLEY 8 FRANKLIN 183 11/16 11 W
3 GARY A. PAINTER 8 PAGE 168 14/16 11 W
4 JACKIE JONES 8 MONTGOMERY 167  8/16 11 W
5 DEREK R. ALEXANDER 8 WYTHE 166 10/16 11 W
             
1 GREGORY T. BURNETTE 6 BEDFORD 143 11/16 12 W
2 DALLAS LING 6 FRANKLIN 126 11/16 12 W
3 JERRY W. SHIFFLETT 6 NELSON 125 14/16 12 W
4 JAMES A. MANNING 5 BEDFORD 118  0/16 12 W
5 KEITH E. WATTS 6 AUGUSTA 117  4/16 12 W
6 ROGER L. MINTON 6 KING AND QUEEN 128 13/16 12 E
             
1 MITCHELL B. HARPER   RAPPANHANNOCK  30  4/16 13 E
2 JASON S. WOODS   ROCKINGHAM  29  4/16 13 W
3 MICHAEL K. JOHNSON   BUCHINGHAM  29  0/16 13 E
4 LARRY W. HOUSDEN, JR.   PAGE  28  8/16 13 W
5 JOSHUA A. RHINEHART   SHENANDOAH  28  7/16 13 W
6 JAMES B. PARKER   ROCKINGHAM  27 15/16 13 W
7 ROY L. HARPER   ROCKINGHAM  27 14/16 13 W
8 JOSHUA E. BEARY   CHESAPEAKE  27  8/16 13 E
             
1 DORSEY V. HUFF   BOTETOURT  76  6/16 14 W
2 BENJAMIN G. MURRAY   NORTHUMBERLAND  75 15/16 14 E
3 CLINTON P. HARRELL, JR.   PULASKI  75  6/16 14 W
4 CLAYTON DWIGHT SWEET, III   WYTHE  74  0/16 14 W
5 LEWIS W. CORBIN   AUGUSTA  70  9/16 14 W
6 CHARLES E. RUSSELL   AUGUSTA  70  4/16 14 W

 

RESULTS - YOUTH CLASSES- New classes effective with 2006 Contest.

NO PICTURE PROVIDED

BRADLEY D. SEERY

HUNTER D. REED BRETT C. HAISLIP

12 PTS - 193 11/16

25  4/16 67  8/16

ACCOMACK COUNTY

PAGE COUNTY FLUVANNA COUNTY

 

2006 State Youth Deer Results
RANK ENTRANT PTS COUNTY SCORE CLASS REGION
1 BRADLEY D. SEERY 12 ACCOMACK 193 11/16 9 E
2 MATTHEW T. EDWARDS 11 CARROLL 173  8/16 2 W
3 CLIFTON L. HAGGERTY 9 AUGUSTA 159  2/16 10 W
4 NICHOLAS C. DALTON 10 PATRICK 155 12/16 2 W
5 ROBERT D. JENKINS 10 PAGE 149  9/16 10 W
6 PATRICK THAMMAVONG 9 BEDFORD 146  0/16 10 W

 

2006 State Youth Bear Results
RANK ENTRANT   COUNTY SCORE CLASS REGION
1 HUNTER D. REED   PAGE  25  4/16 13 W
2 LEXIE MUSSELMAN   ROCKINGHAM  21  8/16 13 W

 

2006 State Youth Turkey Results
RANK ENTRANT   COUNTY SCORE CLASS REGION
1 BRETT C. HAISLIP   FLUVANNA  67  8/16 14 E
2 NICHOLAS C. SULC   PRINCE GEORGE  64  2/16 14 E
3 NATHAN J. AISTROP   NELSON  62 12/16 14 W
4 DUSTIN A. WOOD   FRANKLIN  60  1/16 14 W
5 DALLAS W. MORRIS   BOTETOURT  56 14/16 14 W
6 LEXIE MUSSELMAN   MONTGOMERY  54  1/16 14 W
7 JEFFREY RAY JOHNSON, II   AMHERST  53 10/16 14 W

VPSA, INC 2005